Historia Faliraki

Historia Faliraki

Faliraki należy do wsi Kalithies, a obie osady mają około 2836 mieszkańców według krajowej liczby ludności w 2011 roku. Mieszkańcy Kalithies byli głównie rolnikami. W górach fo wsi, rolnictwo i rolnictwo były głównymi zawodami, podczas gdy na wybrzeżu połowów był bardziej popularny wśród mieszkańców. Obszar ten był początkowo nazywany “Pachynamos”, co oznacza “gruby piasek”. Rzeczywiście, jeśli zauważysz ziarna piasku, są one większe niż na innych plażach. Obszar Faliraki został oddzielony w mniejszych częściach z własnymi nazwami, takimi jak Reni, Vorino, Mantomata, Lagonas, Ammades, Farkia, Mesovouni i inne używane przez mieszkańców dla wygody. W 1912 roku, według opowieści opowiedzianych przez starszych wsi, które zostały również potwierdzone przez dokumenty historyczne, Włosi wylądowali na Rodos na głównej plaży Faliraki i ogłosili Faliraki jako obszar o dużym znaczeniu strategicznym. Zdobywcy docenili również naturalne piękno tego obszaru i dlatego zainwestowali w infrastrukturę i inne projekty, tak jak to miało miejsce na całej wyspie. Wybrali tę część wyspy do budowy imponującego pomnika Kallithea i wsi Kalithies dla pięknego budynku, który jest teraz wsi Ratusz. Wiele budynków z epoki zostały zbudowane z piasku zaczerpniętego z plaży Faliraki. Istnieją dokumenty, powołując się na to, że plaża była pełna wydm w zimie, ze względu na piasek przenoszony przez ciężkie fale. Tak więc piasek był w obfitości i był często używany jako materiał budowlany.
Plaża Faliraki 1965
Zdjęcie Faliraki z 1965 roku , Archiwum Prywatne
Po tym, jak Dodekanez został uwolniony od Włochów i zjednoczył się z resztą Grecji, w 1947 roku, obszar zaczął kwitnąć. Kilka lat później, w małej wiosce rybackiej Pachynamos, mieszkaniec o nazwie Panagiotis Statiou, otworzył pierwsze małe miejsce kawy na plaży, gdzie znajduje się centrum Faliraki. Mężczyzna odwiedził Ateny ze względów medycznych i był pod wrażeniem plaży w okolicy Faliro, która, jak powiedział, przypomniała mu o swoim domu, Pachynamos. Po powrocie na Rodos otworzył swój zakład i nazwał go “Faliraki” (mały Faliro). Od tego czasu mieszkańcy nazywali całą plażę “Faliraki”, ponieważ tawerna była jednym z niewielu punktów odniesienia tamtych czasów.
Faliraki historyczne zdjęcie
Plaża Faliraki od 1965 roku
Wkrótce mieszkańcy z innych obszarów zabrali się do nazywania plaży Faliraki, aż do lat 50-tych, kiedy nazwa została uznana za oficjalną nazwę obszaru. Później otwarto jeszcze trzy restauracje, przez miejscowych rybaków. Serwowali ryby i świeże warzywa ze swoich ogrodów pracownikom, którzy ładowali piasek, a później odwiedzającym. Czystość i naturalne piękno Faliraki zaczęły przemawiać do pierwszych turystów. Pod koniec lat 60-tych rozpoczęła się budowa dużych jednostek hotelarskich, a rozwój był szybki, ponieważ oryginalna grecka gościnność stworzyła duże zapotrzebowanie na zakwaterowanie i zaplecze gastronomiczne w okolicy. Mówi się, że faszystowski rząd tego czasu odwiedził wszystkie lokalne zakłady i zarządził dalsze zmiany, przewidział ogromny wzrost turystyki w tym regionie. Rzeczywiście, Faliraki szybko wzrosła do pierwszych miejsc wśród światowych miejsc wakacyjnych i powitał tysiące turystów, wśród nich znanych artystów, greckich i międzynarodowych, a także piłkarzy, aktorów i innych osobistości, które były oczarowane jego piękna i rozsławiła Faliraki na całym świecie wywiadami i wzmiankami w mediach swoich czasów. kathara plaża faliraki 1971 Dziś Faliraki udaje się połączyć tradycyjne i współczesne cechy, kosmopolityczne z minimalnymi, beztroskimi uczuciami z adrenaliną i ma coś do zaoferowania każdemu odwiedzającemu, zawsze z oddaniem wartościom greckiej gościnności, uczciwości i oryginalności które są typowe dla Greków. Możesz zobaczyć, jak Faliraki i to plaże są dziś za pośrednictwem naszej dedykowanej strony Plaże Faliraki
Leave your comment